Wady wzroku u kobiet w ciąży

Dotychczasowe poglądy na temat ciąży i porodu jako czynnika ryzyka postępu krótkowzroczności u kobiet w ciąży, nie zostały potwierdzone. Wprawdzie obserwuje się pogorszenie ostrości wzroku, mające związek z przejściowym wzrostem krótkowzroczności, problem ten jednak dotyczy jedynie 14% ciężarnych i ustępuje w ciągu 2 miesięcy po porodzie.

Nie stwierdzono również, aby poród drogami i siłami natury miał istotny wpływ na zwiększenie ryzyka odwarstwienia siatkówki w dużej krótkowzroczności (wada wzroku > 6 dioptrii). Coraz częściej więc w kwalifikacji do porodu metodą cięcia cesarskiego, krótkowzroczność nie jest traktowana jako wskazanie. Wśród kobiet ciężarnych obserwujemy natomiast wzrost nietolerancji soczewek kontaktowych. Co 4 ciężarna, z różnych powodów nie może stosować korekcji nagałkowej. Jest to tym dziwniejsze, że objawy nietolerancji, pojawiają się w trakcie powiedzmy pierwszej ciąży, a mogą całkowicie ustąpić przy kolejnych. Wśród domniemanych przyczyn tego zjawiska wymienia się:

  • spadek progu pobudliwości bólowej rogówki u wszystkich ciężarnych
  • wzrost krzywizny rogówki o 1 dioptrię w drugiej połowie ciąż
  • wzrost grubości rogówki o 1-16 mikrometrów
  • zmiany w budowie spojówki gałkowej i przejściowe obrzęki powiek
  • spadek produkcji łez w 3 trymestrze ciąży (80% ciężarnych)

Obserwowana w ciąży zmiana krzywizny soczewki może być przyczyną przejściowych zaburzeń akomodacji, wyrażających się trudnościami w czytaniu lub wydłużeniem czasu adaptacji przy zmianie spojrzenia z dali do bliży i odwrotnie. Zjawisko to występuje nie tylko w trakcie ciąży, ale również w okresie karmienia piersią i zanika z chwilą odstawienia dziecka od piersi.

Z wymienionych powodów zaleca się, aby kobiety ciężarne z wadą wzroku stosowały się do następujących zaleceń:

  • nie zmieniały mocy i krzywizny podstawowej soczewek kontaktowych w trakcie ciąży i w okresie 2 miesięcy po porodzie
  • nie poddawały się laserowym zabiegom refrakcyjnym w trakcie ciąży i w ciągu roku po porodzie, jak też nie planowały ciąży do roku po wykonanym zabiegu – istnieje niebezpieczeństwo przesunięcia krótkowzrocznego uzyskanego efektu operacyjnego, jak też zwiększa się odsetek przymglenia rogówki po keratektomii fotorefrakcyjnej (PRK, potocznie excimer-laser)
  • ciężarne z powodzeniem stosujące soczewki kontaktowe, powinny w trzecim trymestrze ciąży stosować „sztuczne łzy” nie zawierające środków konserwujących.
Metamorfozy
Piękna oprawa oczu jest jak rama obrazu skrywająca skarb naszego widzenia. Wymagająca sztuka odzyskiwania urody naszych oczu zaczyna się od powiek dolnych.
Czytaj dalej
Plastyka powiek dolnych
Brak blizn po zabiegu to marzenia każdego chirurga. Dostęp przezspojówkowy w korekcji powiek dolnych to najlepszy sposób na zmniejszenie przepuklin tłuszczowych. Gabinet AUGON dołącza do najlepszych. Zapraszamy na spotkanie kwalifikacyjne.
Czytaj dalej
Ziarniniak spojówki gałkowej
Laseroterapia mikropulsowa jest skuteczna w leczeniu chorób obrzękowo-wysiękowych siatkówki. Są jednak inne obszary, w których się sprawdza. Należą do nich zabiegi termoterapii zmian wytwórczych na powłokach gałkowych. Opisujemy dwa przypadki skutecznego leczenia ziarniniaków spojówki.
Czytaj dalej