blefaroplastyka
laserowa

Co roku ponad 160.000 Amerykanów poddaje się zabiegom korekcji powiek górnych, na świecie liczba ta sięga 1.2 miliona (2015). Blisko 90% wszystkich procedur dotyczy kobiet, a 2/3 wskazań stanowią względy estetyczne.

wiele korzyści
zabiegu

W porównaniu z tradycyjną metodą chirurgiczną, laserowy zabieg korekcji kształtu powiek daje przewidywalne efekty, skrócony czas gojenia i mniejszy dyskomfort.

Dodatkowe efekty zabiegu to:

  • poszerzenie pola wiedzenia
  • ustępowanie wad wzroku (astygmatyzm)
  • właściwa praca powieki
  • widoczne rzęsy i powieki
  • wygładzenie skóry powiek
  • odmłodzony wygląd
  • podniesienie opadających powiek
  • zlikwidowanie przepuklin tłuszczowych
  • wyraziste spojrzenie
  • podkreślony łuk brwiowy
  • usunięcie nadmiaru skóry z powiek

Zastosowanie technik laserowych gwarantuje mniejsze krwawienie śródoperacyjne, zdecydowne zredukowanie pooperacyjnego obrzęku powiek, ogranicznie bliznowacenia lub przebarwień skóry. Przede wszystkim możliwe jest precyzyjne zaplanowanie zabiegu bez ponownych interwencji.

przygotowanie do
zabiegu

Zabieg laserowej blefaroplastyki powiek poprzedza konsultacja z lekarzem. Podczas tej wizyty następuje kwalifikacja do zabiegu, a pacjent zostaje poinformowany zarówno o przebiegu procedury, jak i o przed- i pooperacyjnych zaleceniach. Proces przygotowania pacjenta do zabiegu może uwzględnić także badania okulistyczne połączone z oceną drożności kanalika łzowego.

Ponadto na około 2-3 tygodnie przed zabiegiem zaleca się odstawienie wszelkich leków zawierających kwas salicylowy (takich jak aspiryna czy polopiryna) oraz leków przeciwbólowych, a zwłaszcza ibuprofenu oraz paracetamolu. Wydłużają one bowiem czas krzepnięcia krwi, powodując ryzyko wystąpienia nadmiernego krwawienia w czasie zabiegu.

Lekarz prowadzący konsultację może również zalecić wykonanie zestawu podstawowych badań laboratoryjnych takich jak morfologia, APPT czy poziom elektrolitów i TSH. Bezpośrednio przed samym zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe.

jak przebiega
zabieg

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 45-60 minut.

Korekcja powieki górnej wykonywana jest poprzez laserowe nacięcie przebiegające wzdłuż naturalnej bruzdy. Następnie wycina się nadmiar wiotkiej skóry. Odsłonięty mięsień jest obkurczany za pomocą lasera. Często dodatkowo usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej, tzw. poduszki tłuszczowe.

Rana zamykana jest warstwowo za pomocą cienkich szwów, co powoduje, że blizna po wygojeniu się jest praktycznie niezauważalna - przebiega ona zresztą w naturalnej bruździe górnej powieki.

postępowanie po
zabiegu

W celu ochrony przed infekcją bezpośrednio po blefaroplastyce nakłada się na powiekę specjalistyczną maść z antybiotykiem oraz preparat sprzyjający gojeniu się, aby nie doszło do powstania blizn. Czasami niezbędny jest niewielki opatrunek, który nie ogranicza swobody widzenia.

Zastosowane w trakcie zabiegu miejscowe leki znieczulające oraz żele mogą powodować przejściowe przymglenie widzenia. Z tego powodu zaleca się powrót do domu w asyście bliskiej osoby.

W ciągu następnych dwóch dni zalecamy stosowanie zimnych kompresów, co kilka godzin przez 20 minut. Podczas pierwszej wizyty kontrolnej w warunkach znieczulenia zdejmowane są szwy fiksujące, od tego czasu osoba operowana przechodzi na ciepłe okłady, co sprzyja gojeniu. Zmiany te ustępują zwykle w ciągu 2 do 4 tygodni.

Czasem może wystąpić również lekkie pieczenie czy swędzenie oczu oraz łzawienie lub nadwrażliwość na światło. Wówczas stosuje się odpowiednie krople do oczu. Lekkie dolegliwości bólowe występujące u niektórych pacjentów mijają zwykle bez potrzeby stosowania środków przeciwbólowych w ciągu 1-2 dni.

Po zabiegu należy unikać zbyt dużej ekspozycji na promienie słoneczne czy wizyt w solarium lub saunie. Nie zaleca się także intensywnego wysiłku fizycznego, a przez pierwszy tydzień nie należy spożywać alkoholu.

Szwy ciągłe usuwane są po 7-10 dniach, zgodnie z zaleceniem chirurga.

nowa technologia
laserowa

Laser frakcyjny, ablacyjny CO2 o długości fali 10600 nm do regeneracji skóry twarzy i ciała. Innowacyjna technologia emisji lasera pozwala na kontrolowane cięcie skóry do głębokości 200 mikometrów, bez kontaktu głowicy z delikatną tkanką. W trybie emisji pojedyńczej wiązki (piksel) laser CO2 dokonuje wzmocnienia tkanki podskórnej i przebudowy kolagenu niezbędnych do wygładzenia zmarszczek powiek dolnych oraz kącików oczu.

Alma PIXEL CO2