Strona główna » Diagnostyka » Angio-OCT 

Angio-OCT 

(Dodatkowo płatne)

Badanie Angio-OCT (optyczna koherentna tomografia angiograficzna) to najnowocześniejsza metoda diagnostyczna w okulistyce, która łączy w sobie zalety badania OCT (optycznej koherentnej tomografii) z angiografią.

Pozwala ona na nieinwazyjne uzyskanie wysokiej rozdzielczości, trójwymiarowych obrazów naczyń krwionośnych siatkówki, nerwu wzrokowego i innych struktur oka.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod obrazowania naczyń krwionośnych oka, takich jak fluoresceinowa angiografia oczu (FA) i indocyaninowa angiografia oczu (ICGA), Angio-OCT nie wymaga podawania dożylnego kontrastu, co eliminuje ryzyko wystąpienia działań ubocznych.

Badanie Angio-OCT może być stosowane do diagnozowania i monitorowania wielu schorzeń oczu, w tym:

  • Choroby zwyrodnieniowe siatkówki: zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) lub naczyniowe makulopatia i retinopatia cukrzycowa, nadciśnieniowa, zatory tętnic i żył siatkówki

Oto, czego możesz się spodziewać podczas badania Angio-OCT:

  • Aparatura OCT jest skomputeryzowana i pozwala na automatyczne wykonanie badania, pod warunkiem współpracy z urządzeniem
  • W trakcie badania  pozyskuje się kilkaset przekrojów tomograficznych siatkówki pozwalających na uzyskanie obrazu przestrzennego. Wymagane skupienie oka na znaczniku i powstrzymanie się od mrugania. Zwykle czas pełnego skanu wynosi 5 sekund.
  • Badanie jest bezbolesne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Po badaniu lekarz omówi z Tobą wyniki badania i przekaże raport z wizyty.

Scroll to Top