Witreoliza laserowa
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Czas trwania
30- 60 min
Znieczulenie
Miejscowe (krople)
Efekty
Pełna ocena po kilku tygodniach
Cena
1200 PLN
Witreoliza laserowa to zabieg okulistyczny, w którym wykorzystuje się laser do odparowania lub rozdrobnienia mętów w ciele szklistym. Ciało szkliste to przezroczysta galaretowata substancja wypełniająca wnętrze oka. Postępujące z wiekiem zwyrodnienie ciała szklistego często prowadzi do wystąpienia tzw “mętów” przed oczyma. Ruchome “pajączki” przemieszczające się wraz z ruchem gałek ocznych są niekiedy bardzo uciążliwe.
Witreoliza laserowa jest zazwyczaj nieinwazyjnym i bezbolesnym zabiegiem, który można przeprowadzić ambulatoryjnie. Przed zabiegiem oko zostanie znieczulone za pomocą kropli. Następnie wiązka lasera jest kierowana na męty w ciele szklistym. Energia lasera odparowuje lub rozbija męty, powodując ich rozproszenie lub osiadanie na dnie oka, gdzie stają się mniej widoczne. Wymagana jest współpraca pacjenta, często proszonego o zmianę kierunku spojrzenia, aby uwidocznić większe zmętnienia.
Zabieg trwa zwykle od 30 minut do 1 godziny. Po zabiegu oko może być lekko podrażnione i zaczerwienione. Pacjent powinien otrzymać krople do oczu w celu złagodzenia tych objawów. Należy również nosić okulary przeciwsłoneczne przez kilka dni po zabiegu, aby chronić oko przed światłem słonecznym.
Metodą leczenia tych dolegliwości jest wykorzystanie silnej mocy zogniskowanej wiązki lasera, której celem jest rozbicie i odparowanie pasm zagęszczonego ciała szklistego w osi widzenia. Zabieg wykonujemy nie wcześniej niż po 4 miesiącach od pojawienia się objawów, zwykle w dwóch sesjach.