Irydoplastyka
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Czas trwania
10 – 20 min
Znieczulenie
Miejscowe (krople)
Efekty
Pełna ocena po kilku tygodniach
Cena
350 PLN
Procedura, której skutkiem jest ułatwienie odpływu cieczy wodnistej poprzez wypłaszczenie nasady tęczówki. Światło lasera wygładza “zmarszczki” obwodowej części tęczówki prowadząc do odsłonięcia dostępu do kąta przesączania. Po założeniu specjalnej soczewki na znieczuloną rogówkę wykonuje się serię kontrolowanych przypaleń na obwodzie tęczówki.
Zabieg często jest poszerzony o irydotomię, aby odtworzyć swobodę migracji płynu komorowego. Procedura jest zazwyczaj bezpieczna, wymaga jednak wprawy operatora. Sporadycznie dochodzi do wystąpienia zrostów tęczówki z soczewką, a najpoważniejszym powikłaniem jest przewlekłe niedokrwienie tęczówki. Dotyczy to jednak bardzo agresywnych zabiegów.
Kiedy są widoczne efekty?
1
Bezpośrednio po zabiegu
- Niektórzy pacjenci mogą odczuwać poprawę w zakresie objawów związanych z ciśnieniem wewnątrzgałkowym niemal od razu.
- Pacjent może odczuwać lekkie podrażnienie, łzawienie, wrażenie ciała obcego, a niekiedy lekki ból, ustępujący po kilku godzinach.
2
Kilka dni po zabiegu
- Większość pacjentów zaczyna zauważać zmniejszenie objawów, takich jak ból oka, ból głowy czy problemy z rozproszeniem światła, związanych z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
- W tym czasie zalecane są krople przeciwzapalne, a dodatkowo krótkotrwała terapia przeciwjaskrowa, aby zmniejszyć niewielkie ryzyko ostrych zwyżek ciśnienia występujących z tego powodu
3
Kilka tygodni po zabiegu
- Pełna ocena skuteczności zabiegu jest zazwyczaj przeprowadzana podczas wizyty kontrolnej, która odbywa się po 2-4 tygodniach od zabiegu.
- Lekarz sprawdzi, czy ciśnienie wewnątrzgałkowe zostało skutecznie obniżone i czy struktury oka zostały prawidłowo zmodyfikowane.
Całkowity czas potrzebny do pełnej oceny efektów zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych reakcji pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia przed zabiegiem. Regularne kontrole okulistyczne są kluczowe, aby monitorować skuteczność zabiegu i zdrowie oka.