Laseroterapia siatkówki
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Czas trwania
15 – 30 min
Znieczulenie
Miejscowe (krople)
Efekty
Pełna ocena po kilku tygodniach
Cena
250 – 300 PLN
Laseroterapia siatkówki to zabieg okulistyczny, w którym wykorzystuje się skoncentrowaną wiązkę światła lasera do leczenia różnych schorzeń siatkówki, czyli tylnej części oka odpowiedzialnej za wzrok.
Istnieje dwa główne rodzaje laseroterapii siatkówki:
- Fotokoagulacja: ta metoda wykorzystuje laser do uszkadzania lub niszczenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych lub tkanki w siatkówce. Może to pomóc w zapobieganiu dalszemu pogorszeniu wzroku lub utracie wzroku w takich schorzeniach jak retinopatia cukrzycowa, odwarstwienie siatkówki i jaskra.
- Fotostymulacja: ta metoda wykorzystuje laser do stymulowania wzrostu zdrowych komórek w siatkówce. Może to być pomocne w leczeniu schorzeń, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) lub innych chorób plamki związanych z akumulacją płynu podsiatkówkowej jak na przykład częstej u osób aktywnych zawodowo centralnej surowiczej retinochoroidopatii (CSR)
Laseroterapia siatkówki jest zabiegiem ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać w szpitalu. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj przy użyciu znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. Podczas zabiegu pacjent będzie siedział na wygodnym krześle, a na oko zostanie założona specjalna soczewka. Lekarz użyje lasera do leczenia siatkówki.
Zabieg trwa zwykle kilka minut i może wiązać się z wrażeniem kłucia przy kolejnych aplikacjach. Stosowane obecnie parametry są niższe od praktykowanych w przeszłości, które prowadziły do silnego bólu pozabiegowego. Po zabiegu oko może być lekko podrażnione i zaczerwienione. Pacjent otrzyma krople do oczu w celu złagodzenia tych objawów.
Ze względów technicznych laseroterapię siatkówki dzieli się na ogniskową i rozsianą
Laseroterapia ogniskowa siatkówki
Światło lasera generuje drobne blizny o różnym nasileniu, zależnie od potrzeb zabiegowych. W chorobach niedokrwiennych plamki energia lasera jest mała, często nie wywołuje czytelnych przypaleń. Ma to znaczenie w ochronie fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie centralne. Taki zabieg można przeprowadzić techniką podprogową używając sekwencji krótkotrwałych impulsów o dużej mocy. Najlepsze efekty uzyskujemy podczas leczenia surowiczych zmian plamkowych oraz obrzęku plamki w przebiegu zakrzepu gałęzi żyły środkowej siatkówki. Obwodowa laseroterapia siatkówki polega na wytworzeniu barażu wokół zmian zwyrodnieniowych i/lub przedarć mogących prowadzić do odwarstwienia siatkówki. Grupą szczególnego ryzyka są osoby obciążone wysoką krótkowzrocznością.
Laseroterapia rozsiana siatkówki
Technika ta ma zastosowanie w leczeniu rozległych powikłań chorób naczyniowych, przede wszystkim retinopatii cukrzycowej. Odcięcie obszarów niedokrwionych od zachowujących krążenie ogranicza ryzyko poważnych następstw, w tym utraty widzenia przez krwotok do ciała szklistego, trakcyjne odwarstwienie siatkówki czy jaskrę wtórną. W skrajnych postaciach konieczne jest wykonanie panfotokoagulacji siatkówki polegającej na zniszczeniu rozległych obszarów siatkówki od arkad okołoplamkowych do dalekiego obwodu. Uzyskiwane w ten sposób zmniejszenie zapotrzebowania metabolicznego na krew zmniejsza uwalnianie substancji stymulujących powstawanie patologicznych naczyń na siatkówce – tzw proliferacji naczyniowych.